Lex Lietuva | Vasario 26 – kovo 1 d. politinių ir teisėkūros įvykių apžvalga

Savaitės politinių ir teisėkūros įvykių apžvalgos akcentuoja svarbiausius politinės darbotvarkės įvykius, procesus politinėse partijose bei valdžios institucijose. Apžvalgos rengiamos naudojantis viešais visuomenės informavimo šaltiniais.

Kovo 25 – 29 d. politinių ir teisėkūros įvykių apžvalga

Seimo naujienos

Specialioji laikinoji Seimo tyrimo komisija, tyrusi galimą kišimosi į 2019 m. Prezidento rinkimus atvejį, paskelbė savo vertinamųjų išvadų projektą. Išvadų tekste konstatuojama, jog VSD ne pagal teisės aktus rinko ir atskleidė informaciją apie tuomet dar kandidato į Prezidentus G. Nausėdos aplinką, kurioje buvo asmenų, keliančių rizikas nacionalinio saugumo interesams (pavyzdžiui, dėl sąsajų su Baltarusijos trąšų verslo pramone). Be to, G. Nausėda kaltinamas sulaužęs priesaiką, kadangi nepateikė atsakymų į Komisijos klausimus. Tuo pačiu, buvę ir esami STT, Generalinės prokuratūros bei VSD vadovai kaltinami netinkamu pareigų vykdymu, nebendradarbiavimu su šia Seimo komisija ir įvairiais kitais vertinamojo pobūdžio kaltinimais. Prezidentas G. Nausėda šias išvadas vadina politizuotomis, o teisėsaugos institucijos – su mestais įtarimais kategoriškai nesutinka. Šių išvadų esmė buvo pristatyta Seimo plenariniame posėdyje, o politinių partijų vertinimai – kol kas nekonkretūs ir nevienareikšmiški, todėl Seimo seniūnų sueigos sprendimu – buvo nebalsuota ir pateikimas atidėtas iki kito posėdžio, jog su išvadų tekstu galėtų susipažinti Seimo nariai, turintys teisę dirbti su įslaptinta informacija.

Nuo 2025 m. gegužės 1 d. atsiskaitant grynaisiais pinigais sumos bus suapvalinamos į 0, 5 arba 10 centų reikšmes (į didesnę arba mažesnę pusę). Šis sprendimas leis apyvartoje sumažinti menkaverčių 1 ir 2 centų monetų apyvartą rinkoje. Lietuvos bankas dėl šių pokyčių planuoja inicijuoti viešinimo kampaniją.

Seimo narių pasikeitimai komitetuose: L. Kasčiūnas iš NSGK komiteto perėjo į Audito komitetą. A. Anušauskas iš Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) perėjo į Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komitetą, o G. Landsbergis pasitraukė iš Audito komiteto ir perėjo į TTK. V. Mitalas iš Biudžeto ir finansų komiteto perėjo į NSGK.

Naujuoju NSGK pirmininku TS-LKD siūlo skirti Seimo narį Arvydą Pocių, kuris 2009-2014 m. laikotarpiu yra buvęs Lietuvos kariuomenės vadu. Tuo tarpu, valdančiojoje koalicijoje esanti Laisvės partija siūlo pirmininku paskirti Seimo narį V. Mitalą. NSGK posėdyje vykęs balsavimas dėl pirmininko išrinkimo neįvyko, kadangi V. Mitalas balsavime nedalyvavo, o opozicijos iniciatyva NSGK laikinai yra sustabdęs darbą iki kol bus gautos teisėsaugos patikrinimų ir apklausų išvados dėl A. Anušausko paskleistos informacijos apie galimus korupcijos atvejus krašto apsaugos pirkimų sistemoje. STT savo ruožtu atliko šios informacijos vertinimą ir atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.

Seimas, atsižvelgdamas į Lietuvos mokslo tarybos teikimą, LR akademinės etikos ir procedūrų kontroliere penkerių metų kadencijai paskyrė Redą Cimmperman.

Vyriausybės naujienos

Seimo narys Laurynas Kasčiūnas pradėjo eiti Krašto apsaugos ministro pareigas. L. Kasčiūnas yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narys, nuo 2016 m. Seimo narys, šią kadenciją ėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko (NSGK) pareigas. Taip pat, yra beveik dešimtmetį dėstęs Vilniaus universitete, buvo Rytų Europos studijų centro vadovu. Naujasis ministras per artimiausią mėnesį žada sukurti karinių komendantūrų sistemą, paspartinti dronų pramonės vystymą ir jų integraciją į gynybos sistemą. Kiti prioritetai – pasirengimas Vokietijos brigados priėmimui ir šauktinių reforma. Premjerės I. Šimonytės papildomai ministrui iškeltas lūkestis – sutelkti Seimo partijų paramą sprendimams dėl papildomų lėšų gynybai.

Energetikos ministerija derinimui pateikė atnaujintą 2050 m. Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos (NENS) projektą. Atnaujinimas reikšmingas, kadangi kertinis NENS tikslas – atsijungti nuo sovietinės energetikos sistemos ir integruotis į europinius tinklus – jau yra realizuotas beveik visa apimtimi. Šiuo atnaujinimu siekiama nubrėžti naują strateginę dimensiją, siekiant ne tik Lietuvos energetikos sistemos tvarumo, žalumo, bet ir ekonominės naudos Lietuvai patampant nebe energijos išteklių importuotoja, o eksportuotoja. NENS pastebimai sustiprinta išvestinių vandenilio produktų gamybos, perėjimo prie elektros ekonomikos ir naujos kartos pramonės dimensijos. NENS kitą kartą bus peržiūrėta 2030 m., o vėliau – ne rečiau kaip kas penkerius metus.

Kitos naujienos

Vyriausioji rinkimų komisija informavo, jog trys kandidatai į Prezidentus – Valdas Tutkus, Gintautas Kniukšta ir Arūnas Rimkus – nesurinko minimalaus 20 tūkst. rinkėjų parašų kiekio. Todėl gegužę vyksiančiuose rinkimuose dėl Prezidento posto varžysis devyni kandidatai: Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė, Ignas Vėgėlė, Aurelijus Veryga, Remigijus Žemaitaitis, Eduardas Vaitkus, Giedrimas Jeglinskas, Andrius Mazuronis ir Dainius Žalimas.

Vieni stambiausių Lietuvos verslų ir pagrindinės verslo atstovų organizacijos buriasi į iniciatyvą „4 procentai“, raginančią politikus ir institucijas gynybos finansavimą padidinti iki 4 proc. BVP. Renkami ir piliečių peticijos parašai – tą jau padarė per 34 tūkst. asmenų. Palaikymo peticijos tekstas Prezidentui, Seimui ir Vyriausybei bus įteikti dar Seimo pavasario sesijos metu.

Lietuvoje minimas narystės NATO 20-metis.

Europos prokuratūra vykdo ikiteisminį tyrimą ir kartu su FNTT bei OLAF atliko procesinius veiksmus Darbo partijos būstinėje Vilniuje. Įtariama, kad partijos garbės pirmininkas V. Uspaskich 2014-2020 m. laikotarpiu Europos Parlamente imitavo padėjėjų darbo funkcijas ir apgaulės būdu įgijo didesnę nei 500 tūkst. Eur sumą. Po įtarimų V. Uspaskich sustabdė savo narystę partijoje, o iš partijos nusprendė pasitraukti Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.


Norite gauti apžvalgas į savo el. pašto dėžutę? Tuomet užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį.

{{ errors.email[0] }}

Dėkojame, kad užsiprenumeravote mūsų naujienlaiškį!
Jūsų nurodytu el. paštu išsiuntėme patvirtinimo laišką.