Lex Lietuva | Gegužės 20 – 24 d. politinių ir teisėkūros įvykių apžvalga

Savaitės politinių ir teisėkūros įvykių apžvalgos akcentuoja svarbiausius politinės darbotvarkės įvykius, procesus politinėse partijose bei valdžios institucijose. Apžvalgos rengiamos naudojantis viešais visuomenės informavimo šaltiniais.

Birželio 25 – 28 d. politinių ir teisėkūros įvykių apžvalga

Seimo naujienos

Seimo pavasario sesija pratęsiama dar keturiems posėdžiams. Liepos 11, 16 ir 18 d. Seimas rinksis į plenarinius posėdžius, o liepos 12 d. vyks perrinkto Prezidento priesaikos priėmimas.

Prezidentas G. Nausėda Seime skaitė metinį pranešimą, kuriame bendrais bruožais apžvelgė pastarųjų dešimtmečių pokyčius Lietuvoje, akcentavo platų šalyje įsisenėjusių sektorinių problemų spektrą ir įvardino vidaus politikos darbotvarkės aktualijas, išskiriant nesėkmingus sprendimus.

Iš Seimo narės R. Morkūnaitės-Mikulėnienės TS-LKD partijos frakcijos seniūno Seime pareigas perima Andrius Vyšniauskas.

Seimo sprendimu nuo 2025 m. atsiras investicinė sąskaita, o iki š.m. pabaigos sudarytoms III pakopos pensijų kaupimo bei gyvybės draudimo sutartims GPM lengvatos galios dar 10 metų.

Perkelta Tvarumo atskaitomybės direktyva – apie 250 Lietuvoje veikiančių didelių, listinguojamų ir kitų įmonių yra įpareigojamos rengti ataskaitas tvarumo klausimais. Kartu priimti sąlygas lengvinantys pakeitimai dėl finansinių ataskaitų rengimo privalomumo, patikimumo kriterijų bei privalomo ataskaitų auditavimo – administracinė našta turėtų sumažėti per 3 tūkst. Lietuvos įmonių.

Priėmus Mokesčių administravimo įstatymo pataisas, Valstybinei mokesčių inspekcijai suteikti papildomi įgaliojimai ir pirmumas vykdyti prievolių valstybei išieškojimo procesus.

Energetikos ministerijos pasiūlytas Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategijos (NENS) atnaujinimas Seime priimtas be jokių papildomų pakeitimų.

Seimas priėmė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuotą Sporto įstatymo išdėstymą nauja redakcija, siekiant sukurti vientisesnį sporto politikos modelį nuo fizinio aktyvumo pagrindų iki įtraukimo į aukšto meistriškumo sportą.

Vyriausybės naujienos

Prisiekė ir pareigas eiti pradeda Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė bei Socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas. Abu naujieji ministrai žada užtikrinti einamosios darbotvarkės tęstinumą ir jokių esminių pokyčių nežada.

Prezidentas pasirašė Seimo priimtą Valstybės gynybos fondo ir jį lydinčių mokestinių pakeitimų paketą. Pasirašydamas akcentavo, kad Vyriausybė rengdama 2025 m. biudžeto projektą turi ieškoti papildomų paskatų šiems mokestiniams pakeitimams amortizuoti (ypač dėl kuro akcizų padidinimo), pasiūlant žmonių pajamų augimo priemones bei atsvaras jautriausioms visuomenės bei verslo grupėms.

Kitos naujienos

Lietuvos ir Ukrainos prezidentai pasirašė dvišalį dešimties metų trukmės saugumo bendradarbiavimo susitarimą.

Neseniai iš Darbo partijos pirmininkų atsistatydinęs Andrius Mazuronis apsisprendė pasitraukti ir iš partijos, tačiau ketina toliau tęsti veiklą politikoje ir galvoja apie dalyvavimą Seimo rinkimuose.

Prezidento vyriausiasis patarėjas bei Aplinkos ir infrastruktūros grupės vadovas Jarekas Niewierowiczius palieka Prezidentūrą ir pereis dirbti į Ukrainos atominės energetikos operatorės „Enerhoatom“ nacionalinę tarybą.

Europos Vadovų Taryba pasiekė sutarimą dėl svarbiausių Europos Sąjungos postųsavo pirmininku paskyrė buvusį Portugalijos premjerą Antonio Costa. Taip pat, vadovai siūlys Europos Parlamentui pritarti U. von der Leyen antrajai Europos Komisijos pirmininkės kadencijai ir Estijos premjerės Kaja Kallas tapimui Vyriausiąja įgaliotine užsienio reikalams ir saugumo politikai.


Norite gauti apžvalgas į savo el. pašto dėžutę? Tuomet užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį.

{{ errors.email[0] }}

Dėkojame, kad užsiprenumeravote mūsų naujienlaiškį!
Jūsų nurodytu el. paštu išsiuntėme patvirtinimo laišką.